X
GO

Održane ljetne radionice tehničkih aktivnosti u ZTK grada Splita

U prostorijama Zajednice tehničke kulture grada Splita su održane ljetne radionice modelarstva, robotike, te programiranja i automatike.

  • 10 kolovoza 2020
  • Autor: Zoran
  • Broj pregleda: 2470
Održane ljetne radionice tehničkih aktivnosti u ZTK grada Splita

Kako je bilo i najavljeno, u prostorijama Zajednice tehničke kulture grada Splita u Varaždinskoj 53, u vremenu od 6. srpnja do 7. kolovoza ove godine, održavane su radionice za učenike u dobi od 9 do 13 godina. Bila je riječ o radionicama modelarstva, robotike, te programiranja i automatike, a u njima je sudjelovalo ukupno dvanaest đaka osnovnih škola.

Na ljetnoj radionici modelarstva, polaznici su izrađivali različite uporabne i ukrasne predmete od drva (šperploče). Učenici su se kroz ovu radionicu upoznali s tehničkom dokumentacijom i osnovnim pojmovima iz tehničkog crtanja, a sve kako bih mogli samostalno izrađivati uporabne predmete. Predmeti koje su polaznici izrađivali su uključivali modele kuća, stolne držače za mobitele i olovke, drvene pernice i sl. Pri njihovoj izradi, učenici su se  upoznali s osnovnim operacijama za obradu drva (piljenje, bušenje, brušenje, lijepljenje), kao i s alatima i strojevima za obradu drva (strojna pila, brusilica, ručna i stolna bušilica). Kroz rad se razvijala ne samo vještina, već i ljubav prema tehničkim djelatnostima. Radionicu je vodila prof. politehnike Edita Alebic, nastavnica tehničke kulture i informatike u OŠ Pojišan.

U sklopu radionica robotike, te programiranja i automatike, djeca su imala priliku upoznati se s tehničkim vještinama planiranja i ostvarivanja inženjerskih projekata. Polaznici su se u prvih tjedan dana upoznali s mehanikom i mehaničkim načelima konstrukcije razvojnog modela za robotiku mBot, te s računalnim alatima za razvoj upravljačkih programa. Među prvim zadacima su podučavane tehnike programiranja stvarnih sustava, pa je tako rađeno programiranje kretanja mBot-a po preddefiniranim putanjama, te uporaba osjetnika i pretvornika za navigaciju robota kroz stvarni prostor. Jedan od zanimljivih izazova bio je i osmišljanje algoritma autonomnog policijskog vozila, gdje se u prvom dijelu radilo na naredbama za upravljanje svjetlima, te reagiranje robota na blizinu i paljenje svjetala upozorenja. Također su rađeni programi za semafore gdje je mBot bio pokretna semaforska platforma na temelju ultrazvučnog osjetnika, upravljanje mBot-om pomoću udaljenosti ruke od robota, te mnogi drugi manji zadaci. Napredniji algoritmi su se testirali kroz virtualno okruženje gdje je usvojeno programsko razmišljanje kao samostalna cjelina inženjerskog pristupa rješavanju problema. Matematički zakoni su tako predstavljeni na zabavan način, kao nužni alati za rješavanje svakodnevnih problema. U radionicu je bio uključen i građevni dio slobodnog stila gdje se pomoću Fischertechnik modela dolazilo do raznolikih kreacija, a na kraju je pokazan i kratki uvod u svijet programiranja u potpuno virtualnom okruženju, gdje je malim virtualnim robotima bilo upravljano tipkovnicom. Svime opisanim je djeci dan sažet pregled svijeta robotike i programiranja, kroz edukativan i zabavan sadržaj. Radionicu su vodili mentori Stjepan Mikulić (FESB), te Zvonimir Katić i Stjepan Mamuša (oba OSS).

Ispiši
Kategorije: Skole i tecajevi
Tagovi:

Ime:
Email:
Predmet:
Poruka:
x